  • SK300LC-10
  • Ripper for KOBELCO SK300LC-10
Ripper for KOBELCO SK300LC-10
Ripper for KOBELCO SK300LC-10
(No reviews yet) Write a Review
Write a Review
Ripper for KOBELCO SK300LC-10
Gentec
Ripper for KOBELCO SK300LC-10
✔
Guaranteed Fit
MSRP:
Was:
(You save )
Brand
Gentec
SKU:
200984#900540
UPC:
Availability:
In Stock
Adding to cart… The item has been added
  • Free Shipping
    USA & Canada
  • In Stock
    & Ready to Ship
  • 1 Year
    Warranty
Can't find your fit?
Ask the Experts
Technical support line
Monday to Friday 8:00 a.m. to 5:00 p.m. EST
  • Description
  • Specifications
  • 0 Reviews
Excavator Ripper – KOBELCO SK300LC-10
Built for Breakout Power
A 3.5" thick shank delivers concentrated force into hard-packed material, while the Replaceable Tooth and Front Shroud ensures long-term performance without costly rebuilds.
Purpose-Built Design
Reliable & Serviceable
  • Pin Diameter: 90mm
  • Pin Center Center: 485mm
  • Inside Ear Spacing: 300mm
  • Net Weight: 2145 lb
  • Machine Weight Class: 30-39 ton
  • Shank Thickness: 3.5"
  • Wear Protection: Replaceable Tooth and Front Shroud
  • Penetration Depth: 52″
  • Warranty: 1 Year
Net Weight 1417lbs
Bucket Machine Weight Class 30-39
Availability 6 weeks
Shank Thickness 3.5"
Penetration Depth 52
Weight Class (Metric Tons) 30-39
Write a Review
0 Reviews
  • Related Products
Mechanical Grapple for KOBELCO SK300LC-10
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
50inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 50inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 2884 lbs. With a volume of 1...
Hydraulic Weld-On Thumb for KOBELCO SK300LC-10
Select the right thumb for your KOBELCO SK300LC-10 by using our measurement chart.
Choose Options
48inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 48inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 2801 lbs. With a volume of 1...
36inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 36 inch digging bucket by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 2347 lbs. With a volume of 1.18 cubic...