  • SK300LC-10
  • 54inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
(No reviews yet) Write a Review
Write a Review
Gentec
✔
Guaranteed Fit
MSRP:
Was:
(You save )
Brand
Gentec
SKU:
200771#900540
UPC:
Availability:
In Stock
Adding to cart… The item has been added
  • Free Shipping
    USA & Canada
  • In Stock
    & Ready to Ship
  • 1 Year
    Warranty
Can't find your fit?
Ask the Experts
Technical support line
Monday to Friday 8:00 a.m. to 5:00 p.m. EST
  • Description
  • Specifications
  • 0 Reviews
Built-Tough
Introducing the 54inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 3190 lbs. With a volume of 1.85 cubic yards, this bucket comes equipped with replaceable teeth and is designed for strength and durability.
Superior Geometry
Experience the superior design of the 54inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10. It is engineered to optimize digging efficiency with a volume of 1.85 cubic yards, making it perfect for contractors needing reliability in heavy-duty applications.
Maximize Your Investment
Invest in the 54inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10 to maximize your machine's productivity and get the job done faster. Perfect for homeowners, landscapers, and smaller contractors. With 35 years of experience, Gentec is a trusted choice for over 50,000 satisfied clients. As a family-owned business, we prioritize your satisfaction.
Features:
  • Pin Diameter: 90mm
  • Pin Center Center: 485mm
  • Inside Ear Spacing: 300mm
  • Width: 54 inches
  • Weight: 3190 lbs
  • Volume: 1.85 cubic yards
  • Teeth: 6
  • 1-year warranty
  • Replacement parts available
Bucket Type Digging
Number of Teeth 6
Bucket Width (Inches) 54
Bucket Machine Weight Class 30-39
Bucket Volume (Cubic Yards) 1.85
Net Weight 3190lbs
Availability 2 weeks
Weight Class (Metric Tons) 30-39
Write a Review
0 Reviews
  • Related Products
50inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
MSRP:
Was:
Built-ToughIntroducing the 50inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 2884 lbs. With a volume of 1...
Add to Cart The item has been added
36inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 36 inch digging bucket by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 2347 lbs. With a volume of 1.18 cubic...
30inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 30inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 2134 lbs. With a volume of 1...
60inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 60inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 3340 lbs. With a volume of 1...
42inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 42inch Digging Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 2662 lbs. With a volume of 1...