  • SK300LC-10
  • 78inch Ditching Bucket for KOBELCO SK300LC-10
(No reviews yet) Write a Review
Write a Review
Gentec
✔
Guaranteed Fit
MSRP:
Was:
(You save )
Brand
Gentec
SKU:
200774#900540
UPC:
Availability:
In Stock
Adding to cart… The item has been added
  • Free Shipping
    USA & Canada
  • In Stock
    & Ready to Ship
  • 1 Year
    Warranty
Can't find your fit?
Ask the Experts
Technical support line
Monday to Friday 8:00 a.m. to 5:00 p.m. EST
  • Description
  • Specifications
  • 0 Reviews
Built-Tough
Introducing the 78 inch ditching bucket by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 3304 lbs. With a volume of 2.55 cubic yards, this bucket is equipped with a bolt-on reversible cutting edge for extended service life and efficiency in ditching tasks.
Superior Geometry
The 78 inch ditching bucket offers superior geometry for ditching applications. Its design, with a volume of 2.55 cubic yards, ensures maximum productivity when shaping ditches or cleaning drainage channels.
Maximize Your Investment
Invest in the 78 inch ditching bucket to maximize efficiency and reliability in every project. Ideal for large contractors. Gentec's products have served over 50,000 clients with our commitment to quality. We are a family-owned business that values your satisfaction.
Features:
  • Pin Diameter: 90mm
  • Pin Center Center: 485mm
  • Inside Ear Spacing: 300mm
  • Width: 78 inches
  • Weight: 3304 lbs
  • Volume: 2.55 cubic yards
  • Bolt-on reversible cutting edge
  • 1-year warranty
  • Replacement parts available
  • Ideal for Ditching, Clean-up and Grading Tasks
Bucket Type Ditching
Number of Teeth Reversible Cutting Edge
Bucket Width (Inches) 78
Bucket Machine Weight Class 30-39
Bucket Volume (Cubic Yards) 2.55
Net Weight 3305lbs
Weight Class (Metric Tons) 30-39
Availability 4 weeks
Write a Review
0 Reviews
  • Related Products
86inch Ditching Bucket for KOBELCO SK300LC-10
MSRP:
Was:
Built-ToughIntroducing the 86inch Ditching Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 4224 lbs. With a volume of 2...
Add to Cart The item has been added
84inch Ditching Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 84inch Ditching Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 3436 lbs. With a volume of 2...
72inch Ditching Bucket for KOBELCO SK300LC-10
Built-ToughIntroducing the 72inch Ditching Bucket for KOBELCO SK300LC-10 by Gentec, built tough for contractors. This bucket is designed for KOBELCO SK300LC-10 and weighs 3018 lbs. With a volume of 2...